    Model no: MIH71Q4HN18
    Brand: MIDEA
    ALU: 39120
    Size: 7.1KW
    Specification
    Midea – VRF AC IDU Ceiling
    4-Way Inverter
    Brand: Midea
    Model: MIH71Q4HN18
    Power Supply: 1-phase, 220-240V, 50/60Hz
    Warranty: 12 Months Warranty
    Cooling Capacity:
      • Capacity (kW): 7.1 kW
      • Capacity (Btu/h): 24.2k Btu/h
      • Power Input: 32W
    Heating Capacity:
      • Capacity (kW): 8.0 kW
      • Capacity (Btu/h): 27.3k Btu/h
      • Power Input: 32W
    Air flow rate: 1000/943/886/829/772/715/658 m3/h
    Sound Pressure Level: 37/36/34/33/31/30/28 dB(A)
    Refrigerant Type: R410A/R32
    Refrigerant Piping:
      • Liquid Side: Ø9.52mm
      • Gas Side: Ø15.9mm
      • Drainage (Outer Dia.): Ø25mm
    Features:
      • Individual louver control.
      • Optional medium efficiency filter.
      • Built-in 1200mm high-lift drain pump.
      • Optional plasma sterilization module.
      • 360° airflow, uniform air flow and temperature distribution.
    Dimension & Weight:
    Weight x Depth x Height
    Panel:
      • Product Dimension: 950 x 950 x 50mm
      • Packing Dimension: 1020 x 1020 x 90mm
      • Net Weight: 5.8kg
      • Gross Weight: 7.6kg
    Indoor Unit:
      • Product Dimension: 840 x 840 x 204mm
      • Packing Dimension: 940 x 940 x 250mm