    Model no: MDDP-50DEN7-QA3-B
    Brand: MIDEA
    ALU: 23884
    Color: WHITE
    Size: 6L
    Specification
    Midea – Dehumidifier
    Brand: Midea
    Model: MDDP-50DEN7-QA3-B
    Color: White
    Water Tank Volume: 6 Liter
    Dehumidification Capacity: 50 Liter per Day
    Power Source: 220-240V~ / 50Hz / 1Ph
    Rated Current: 5.4A
    Rated Input: 1060W
    Max. allowable pressure: 2.6MPa
    Excessive operating pressure:
      • Discharge: 2.6MPa
      • Suction: 1.0MPa
    Air flow (High Low): 353/319 m3/h
    Noise level (High/Low): 49.5/48 dB(A)
    Applicable Ambient:
      • RH Range Manual: 35-85
      • Ambient temp: 5-32 °C
      • Application Area: 101-116 m2
    Refrigerant: R290/0.145kg
    Warranty: 12 Months Warranty
    Packing Contents:
      • Cube Dehumidifier – x1
      • Gravity Drain Hose (60cm) – x1
      • Pump Drain Hose (16ft.) – x1
      • Female thread end – x1
      • Power cord bucket – x1
      • Smart Manual – x1
      • User Manual – x1
    Dimension & Weight:
    Product Dimension (W x D x H): 39.2 x 28.2 x 61.6cm (15.4” x 11.1” x 24.3”)
    Packing Dimension (W x D x H): 43 x 33 x 65.7cm (16.9” x 13” x 25.9”)