    Model no: DL-YJ185-E1
    Brand: DELI TOOLS
    ALU: 6974173016936
    Color: BLACK/YELLOW
    Deli Tools – Circular Saw
    Brand: Deli Tools
    Model: DL-YJ185-E1
    Color: Black/Yellow
    Tool Category: Semi-professional
    Rated Input Power: 1300W
    Rated Voltage: 220-240V
    Rated Frequency: 50-60Hz
    No-load Speed: 5300rpm
    Max. Cutting Depth:
      • For 45° Bevel Angle: 42mm
      • For 90° Bevel Angle: 61mm
    TCT Saw Blade Size (outer Dia.): Ø185mm (7-1/4”)
    TCT Saw Blade Size (inner Dia.): Ø20mm
    Features:
      • Lock-off switch.
      • TCT Saw blade of 24T.
      • Scope of use:Wood cutting.
      • Copper motor, efficient and durable.
      • Soft grip handle with comfortable handling.
      • High load motor, high temperature resistance, safe to use.
      • Arbitrary adjustment of 0~45° cutting, wide application range.
      • Anti-self-locking switch, preventing accidental touch, safe and reliable.
      • One-piece aluminum shield, which can be connected to a vacuum cleaner for clean work.
    Packing Contents:
      • Circular Saw – x1
      • TCT Saw Blade (Ø185mm) – x1